2024 Veranda VISTA22RC

2024 Veranda VISTA22RC
$45,950 (USD)
Location:Clayton, NY
Description
Price includes winterization, service and storage for the 2025-26 offseason and USCG safety package; price does not include trailer, sales tax or DMV fees.RENTAL FLEET TURNOVER - MAINTAINED BY FACTORY CERTIFIED YAMAHA PROFESSIONALS AT A VERANDA DEALERSHIP.EQUIPPED OPTIONS:Powered by Yamaha VF175LA four-stroke outboardWoven gray flooringSide KeelsMatte Black Ski Tow BarStainless Swim Boarding LadderGarmin ECHOMAP UHD2 touchscreen chartplotter with Garmin stern-mount sonar transducerSTANDARD FEATURES:Patented All-Aluminum All-Welded Interlocking Deck SystemFiberglass Console with Designer DashHorn With Stainless GrillNEW Port Side Captain’s ChairL.E.D. Navigation & Anchor LightsL.E.D. Courtesy Light on ConsoleReclining Helm SeatSpeed, Tach, and Fuel GaugesStainless 6” Deck CleatsStainless Quick Release Bimini HardwareZero Torque Steering25” Triple-Toon Performance PackageLifting StrakesIntegrated Performance Motor PodDolphin and Vault Grey UpholsteryBluetooth Stereo AudioFour-Corner Couch SeatingBlack Powder Coat Bimini FrameBlack Bimini CanvasBlack Powder Coat Fence RailsRear Entry Gate w/Boarding LadderRotational Molded Wood-Free Seat Bases w/Water Management and StorageRatchet Mooring CoverFull-Length KeelsFull-Length M-Brackets
Why choose the Veranda Luxury Pontoons Vista View RC?The Vista View, available in 20 and 22-foot options, is the only pontoon on the market that looks, rides, and performs like a high-end luxury craft but is affordable to all. You owe it to yourself to invest in the best platform on the water. Our Patented All-Aluminum All-Welded Interlocking Deck System means you are only a key turn away from a lifetime of enjoyment. Picture yourself on a Veranda with a spectacular view from the Vista!
Tri-Toon Specifications
Bi-Toon Specifications
Vista View RC Standard Features
Equipment Options
Package Options
Powder Coat Rail Color
Panel Color Options
Floor Covering Options
Upholstery Color
NOTES:
Optional Uflex Hydraulic Tilt Steering available for optimal operator experience.
150 HP and up requires Stainless Prop.
All measurements are approximate
Photos may include optional equipment.
Specifications
| Manufacturer | Veranda |
| Model | VISTA22RC |
| Year | 2024 |
| Condition | Used |
| Stock Number | CARLETON |
| Usage | 300 Hours |
| Primary Color | Indigo Blue |
| Trim Color | Gray |
| VIN | JBC11287H324 |
| Condition state | Excellent |
| # of Engines | 1 |
| Beam | 8’6" |
| Engine Make | Yamaha |
| Engine Model | VF175LA |
| Engine Type | Outboard 4 Stroke |
| Engine Year | 2024 |
| Fuel Type | Gas |
| Horsepower | 175 |
| Hull Type | Aluminum |
| Max Draft | 1 |
| Dry Weight | 2600 |
| Number of Passengers | 13 |
| Hull Material | Aluminium |
| Engine HP | Tri-Toon Base: 175 HP ; Tri-Toon Deluxe and Luxury: 115 HP |
| Overall Length | 23’8" |
| Deck Length | 22' |
| Weight | 2,600 lb. |
| Capacity | Tri-Toon Base: 13 persons; 1,833 lb. ; Bi-Toon Base: 11 persons; 1,551 lb. |
| Number of Tubes | Tri-Toon Base: 3 ; Bi-Toon Base: 2 |
| Fuel Capacity | 27 gal. |
| Max Carry Capacity | Tri-Toon Base: 2,647 lb. ; Bi-Toon Base: 2,174 lb. |
| Approx. Weight | 2,600 lb. |
| Max. Persons Capacity | 13 / 1,833 lb. |
| Max. Weight Capacity | 2,174 lb. |
| Max. HP | 115 |
| # of Tubes & Diameter | (2) 25" |
| Fuel Tank Capacity | 55 gal. |
| Pontoon Thickness | 0.100 |
| Max. Person Capacity | 11 / 1,551 lb. |
| Vista View Amenities Package | Matte Black Ski Tow Bar and Stainless Swim Boarding Ladder. |





