2025 Veranda Relax RC VR22RC

2025 Veranda Relax RC VR22RC
$77,995 (USD)
Location:Clayton, NY
Description
Price includes USCG Safety Package, full tank of fuel, dealer freight and all applicable rebates. Price does NOT include trailer, sales tax or DMV fees. Price is contingent on closing within 30 days of agreement and all trades are subject to inspection.FRESHLY UPDATED 2025 Veranda Relax 22RC powered by Yamaha VF175LB, 175 HP 4-stroke SHO motorGray Powder Coated Rails, Charcoal and Black Fence Panels with Carbon and Dove Gray InteriorOptions include:- NEW XL Package: NEW Helm Shifter Panel w/ Cup Holders & Fire Ext. Storage, Two-tone Fence Panels, Center Toon In-Floor Storage, Two "High Rise" Hydraulic, Power Bimini (22'&25' models), Chair Pedestals, NEW GARMIN Echomap Graph MFD Upgrade NMEA and Digital Dash Display.- Woven Gray Flooring,- Portable Armrest w/Cup Holders - Upgrade to Yamaha Stainless Steel Prop- Side Keels- Dual Battery Switch Upgrade- Upgraded Easy Step Swim Ladder
Color Options
Pricing
Technical Specifications
Exterior
Specifications
| Manufacturer | Veranda |
| Model | Relax RC VR22RC |
| Year | 2025 |
| Condition | New |
| Stock Number | STR82843A324 |
| Primary Color | Black |
| Trim Color | Gray |
| Condition state | Excellent |
| Deck Length | 289 in. (7300 mm) |
| Deck Width | 102 in. (2.6 m) |
| Weight | 2600 lb. (1179.4 kg.) |
| Capacity | 2647 lb. (1200.7 kg.) |
| Number of Tubes | 3 |
| Fuel Capacity | 50 gal; 189.3 l |
| Basic Warranty (Months) | 36 |
| Length | 289 in; 7300 mm |
| Beam | 102 in; 2.6 m |
| Number Of Pontoons | 3 |
| Dry Weight | 2600 lbs; 1179.4 kg |
| Weight Capacity | 2647 lbs; 1200.7 kg |
| Number of Passengers | 13 |
| Hull Material | Fiberglass |























