2023 Veranda VR22VLB

2023 Veranda VR22VLB
$54,950 (USD)
Location:Clayton, NY
Description
LOW HOURS, LIKE NEW TRITOON WITH VERSA-LOUNGE BENCH SEATING IN THE STERN. POWERED BY YAMAHA VF175LA WITH 30 HOURS OF RUNTIME.THREE YEARS OF REMAINING YAMAHA WARRANTY. TRANSFERABLE LIFETIME WARRANTY ON NO-FLEX, NO-ROT ALUMINUM DECK AND INDUSTRY-LEADING 27" TOONS. Includes mooring cover and removable table. Used boats are sold AS-IS unless otherwise agreed to in writing.
Why choose the Veranda Luxury Pontoons Relax Series VLB?Boating enthusiasts of all ages trust Veranda’s Relax Series for its versatility and comfort. With the Versa Lounge floor plan’s 3-position aft lounge seating, you can experience a new level of bliss. The Versa Lounge Bench (VLB) layout includes a mid-cabin bench and removable ottoman. The Relax VLB floor plan coupled with the Veranda Difference is the confidence that conquers!
Base Package Tri-Toon Specifications
Deluxe & Luxury Package Tri-Toon Specifications
Base Package Bi-Toon Specifications
Deluxe & Luxury Package Bi-Toon Specifications
Base Package
Deluxe Package
Luxury Package
Equipment Options
Package Options
Powder Coat Rail Color Options
Panel Color Options
Floor Covering Options
Upholstery Options
Two-Tone Panel Color Upgrade
NOTES:
All measurements are approximate
Photos may include optional equipment
All standard feature packages are available in bi-toon upon request.
Graphs and dashes are based upon availability.
Specifications
| Manufacturer | Veranda |
| Model | VR22VLB |
| Year | 2023 |
| Condition | Used |
| Stock Number | STR82843A325 |
| Usage | 30 Hours |
| Primary Color | Black/Champagne |
| Trim Color | Tan |
| Condition state | Excellent |
| # of Engines | 1 |
| Beam | 8’6" |
| Engine Make | Yamaha |
| Engine Model | VF175LA |
| Engine Type | Outboard 4 Stroke |
| Engine Year | 2023 |
| Fuel Type | Gas |
| Horsepower | 175 |
| Hull Type | Aluminum |
| Dry Weight | 2600 |
| Number of Passengers | 13 |
| Hull Material | Fiberglass |
| Engine HP | Tri-Toon Base: 250 HP; Tri-Toon Deluxe and Luxury: 300 HP; Bi-Toon Base: 115 HP |
| Overall Length | 23’8" |
| Deck Length | 22' |
| Weight | 2,600 lb. |
| Capacity | Tri-Toon Base: 13 persons ; 1,833 lb. |
| Number of Tubes | Tri-Toon Base: 3 ; Bi-Toon Base: 2 |
| Fuel Capacity | Tri-Toon Base: 55 gal. Bi-Toon Base: 27 gal. |
| Max Carry Capacity | Tri-Toon Base: 2,647 lb. ; Bi-Toon Base: 2,495 lb. |
| Approx. Weight | 2,600 lb. |
| Max. Persons Capacity | 13 / 1,833 lb. |
| Max. Weight Capacity | 2,495 lb. |
| Max. HP | 115 |
| # of Tubes & Diameter | (2) 25" |
| Fuel Tank Capacity | 27 gal. |
| Pontoon Thickness | 0.100 |
| Rough Water Package | .125 log upgrade and additional structural baffle per pontoon. |












